Cytat dnia:  Wierzyć - to znaczy nawet nie pytać, jak długo jeszcze mamy iść po ciemku.   Jan Twardowski

news.gifWiadomości


Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej dał naukowo uzasadnioną definicję ludzkiego embrionu. Tak Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej COMECE skomentowała wtorkowe orzeczenie mającego siedzibę w Luksemburgu trybunału z 18 października, zakazujące w krajach Unii patentowania komórek macierzystych, których pozyskanie wiąże się z niszczeniem embrionu. „Jest to kamień milowy w ochronie ludzkiego życia w unijnej legislacji” – czytamy w oświadczeniu COMECE. Podkreśla się w nim, że dotychczas jasnej definicji ludzkiego embrionu w Unii Europejskiej brakowało.

Europejscy biskupi zwracają uwagę, że orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości uznaje za ludzki embrion każdą komórkę jajową od chwili jej zapłodnienia. Tak więc poczęcie oznacza początek biologicznej egzystencji istoty ludzkiej. Embrion w każdej fazie rozwoju należy zatem uważać za rzeczywistą, a nie tylko potencjalną istotę ludzką. COMECE wyraża nadzieję, że decyzja trybunału przyczyni się do rozwoju badań nad zastosowaniem komórek macierzystych pochodzących nie z embrionów, ale z organizmów dorosłych czy np. z pępowiny. Są one bardzo obiecujące i łączą skuteczne leczenie z pełnym poszanowaniem dla życia. (za Radio Watykańskie)


Msza trydencka bez ministrantek - autor : admin 12.06.2011 07:04

W przedsoborowej liturgii nie mogą służyć ministrantki – oświadczyła watykańska Komisjia „Ecclesia Dei”. Zgodnie z motu proprio Summorum Pontificum do tak zwanej liturgii trydenckiej nie odnoszą się postanowienia wydane po 1962 r., które są niezgodne z Mszałem Jana XXIII – czytamy w oświadczeniu watykańskiej dykasterii.
Do tych postanowień należy właśnie zezwolenie na służbę liturgiczną dziewcząt i kobiet, które wydała Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w 1994 r. Mszał z 1962 r. nie pozwala natomiast na posługę ministrantek – czytamy w watykańskiej nocie.

W nawiązaniu do komunikatu Rady ds. Rodziny z dnia 18 maja br. biskupi powrócili do złożonego i bolesnego problemu stosowania technologii pozaustrojowego zapłodnienia w odniesieniu do człowieka. Podjęli sprawę moralnej oceny i konsekwencji stosowania metody in vitro (zapłodnienia w probówce).

Technologia ta pociąga za sobą przewidywane i planowane uśmiercanie istot ludzkich w fazie embrionalnej. Jest zarazem instrumentalnym i przedmiotowym ich traktowaniem. Poprzez laboratoryjne namnażanie embrionów obciąża poważną odpowiedzialnością moralną wobec ich życia i ludzkiej godności. Metoda ta jest niezgodna z prawem Bożym i naturą człowieka.

Osoby stosujące procedurę in vitro i z niej korzystające są zagrożone popełnieniem ciężkiego grzechu zrywającego więź z Bogiem i osłabiającego jedność z Kościołem Chrystusowym. Taki zaś grzech sprawia samowykluczenie z Komunii eucharystycznej aż do czasu otrzymania przebaczenia w sakramencie pokuty i pojednania. Dlatego wszyscy wierni są zobowiązani do formowania prawego sumienia i osądu zgodnego z prawem naturalnym i prawem Bożym zawartym w nauczaniu Kościoła. Duszpasterze, katecheci i wszyscy ludzie dobrej woli mają obowiązek poznania, a następnie przekazywania pełnej prawdy o procedurach medycznych obiektywnie niemoralnych.

Małżeństwom dotkniętym cierpieniem z powodu braku potomstwa należy nieść pomoc i wsparcie w przyczynowym leczeniu niepłodności, jednak bez uciekania się do reprodukcji zastępczej. Należy im ukazywać także możliwość i ewangeliczną wartość adopcji dziecka w warunkach na nią pozwalających.


Jedna z czołowych przedstawicielek tzw. rewolucji seksualnej ubiegłego wieku, aktorka Raquel Welch uważa, że pigułka antykoncepcyjna przyczyniła się do załamania moralności w sferze seksualnej. 69-letnia aktorka przyznała w jednym z programów stacji CNN, że doustne środki antykoncepcyjne zachęcają do rozwiązłości i sprawiają, że młodym ludziom nie zależy już na instytucji małżeństwa.

„Upowszechnienie metod kontroli urodzin wywarło straszny efekt na kobietach i mężczyznach, i doprowadziło do ogromnych zmian w wartościach moralnych” – zauważa dawna dziewczyna „Playboya” i podkreśla, że zmiany utwierdziły wiele kobiet w przekonaniu, że seks może istnieć bez konsekwencji.

„Jeśli starzejący się symbol seksu jak ja, zaczyna ostrzegać przed obniżeniem moralnych standardów, to musi być naprawdę źle” – dodaje Welch.

W latach 60. i 70. ubiegłego wieku Welch, obok takich aktorek jak Marilyn Monroe, Elizabeth Taylor, Sophia Loren, Brigitte Bardot, Jane Birkin, Jane Fonda, Sharon Tate czy Ursula Andress uznawana była za czołową przedstawicielkę zmian obyczajowych i moralnych na świecie, kreujących nowy wizerunek tzw. kobiety wyzwolonej. (rk / Nowy Jork)


O. Generał Adolfo Nicolás SJ  (foto: cnn.com)Dzisiejszy świat coraz mocniej doświadcza przemocy i antydemokracji. Takiego zdania jest przełożony generalny Towarzystwa Jezusowego, który przebywał w tych dniach z wizytą w Meksyku. W jej ramach przemawiał on w prowadzonym przez jezuitów uniwersytecie w Guadalajarze. „To, co w tej chwili rośnie, to populizm, a nie demokracja” – mówił o. Adolfo Nicolás. Zwrócił przy tym uwagę na rozpowszechnione zjawisko manipulowania informacjami i organizowania całych kampanii medialnych mających na celu przekonanie ludzi do dokonania jakiegoś wyboru politycznego czy zakupu.

W kontekście Meksyku przemoc przybiera oblicze karteli narkotykowych. Krwawe żniwo działalności tego rodzaju grup przestępczych w Ameryce Środkowej to 80 tys. zabójstw w ciągu sześciu lat. Czyni to cały region jednym z najniebezpieczniejszych na świecie. Generał jezuitów podkreślił potrzebę wykorzenienia takich zjawisk, jak wojny, przemoc, wykluczenie społeczne czy niesprawiedliwość. Wielką rolę w tym dziele odgrywa edukacja, która sama w sobie stanowi wyzwanie, także dla kierowanego przezeń zakonu. (tc/ fides)(foto:cnn.com)


StartPoprzedni [ 1 2 3 4 ] NastępnyKoniec

UWAGA
Msze święte

NIEDZIELE I ŚWIĘTA
7.30, 9.00, 11.00 (dla dzieci), 18.00

DNI POWSZEDNIE:
7.30, 18.00

Parafia Chrystusa Króla
Filmy
Szukaj
Licznik odwiedzin

   odwiedzin

   online

^ Góra ^